Ubiquiti USW-ULTRA-60W UniFi Switch Ultra 8 Port Layer 2 Gigabit PoE+ Switch
OUT OF STOCK
Description
A compact, Layer 2, 8-port GbE PoE switch with versatile mounting options.
(7) GbE PoE+ output ports
(1) GbE port with optional PoE++ input
52W PoE availability with the included AC power adapter
Dimensions
203 x 76 x 33 mm (8 x 3 x 1.3″)
Weight
Device: 320 g (11.3 oz)
Wall mount: 45 g (1.6 oz)
60W adapter: 330 g (11.6 oz)
Enclosure Material
Polycarbonate
Management Interface
Ethernet In-Band
Networking Interface
(8) GbE RJ45 ports
PoE Interface
(7) PoE/PoE+ (Pins 1, 2+; 3, 6-)
Total Non-Blocking Throughput
8 Gbps
Switching Capacity
16 Gbps
Forwarding Rate
11.904 Mpps
Power Method
(1) 54V, 1.1A power adapter (Included)
PoE++ (Pins 1, 2+; 3, 6- and 4, 5+; 7, 😎
Power Supply
54V, external, 1.1A/60W
Supported Voltage Range
44—57V DC
Max. Power Consumption
9W with PoE input (Excluding PoE output)
8W with AC adapter input (Excluding PoE output)
Total Available POE
PoE++ input: 42W
PoE+ input: 16W
60W PoE adapter input: 42W
60W AC adapter input: 52W
210W AC adapter input: 202W
Max. PoE+ Wattage Per Port by PSE
30W
Button
Factory Reset
Ambient Operating Temperature
PoE++ input: -30 to 60° C (-22 to 140° F)
60W AC adapter input: -20 to 45° C (-4 to 113° F)
210W AC adapter input: -20 to 60° C (-4 to 140° F)
Ambient Operating Humidity
10 to 90% noncondensing