Plugable USBC-11IN1E 11 in 1 Portable USB-C Ethernet Docking Station
In Stock with our UK Suppliers - Delivery within 5 working days
SKU: USBC-11IN1E Category: Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Brand:
Description
11 in 1 Hub
Featuring 2x 4K 60Hz HDMI ports, 100W pass-through charging, 1x USB-C, 3x USB 3.0, SD and MicroSD slots, the Plugable 11-in-1 USBC hub with Gigabit Ethernet, gives you everything you need to work, how you want, where you want
Dual 4K USB-C Hub
2x HDMI ports for easy screen expansion. On Windows and Chrome computers, extend your desktop across two screens at up to 4K 60Hz. On Mac, add one extended 4K 60Hz display or two mirrored displays
Ports and Power
Everything for work at your desk or on the road, 1x USB-C, 3x USB 3.0, SD/MicroSD, 3.5mm Audio Jack, Ethernet, and use your laptop’s USB-C power adapter to take advantage of up to 100W USB-C pass-through charging to stay powered up all day
Compatibility
Is it a hub or something more? The 11-in-1 Hub from Plugable is packed with the features you’d expect from a docking station. Features like 100W USB-C pass-through charging, dual 4K 60Hz-capable HDMI ports, 3x USB 3.0 (5Gpbs) ports, a USB-C (5Gpbs) port, SD and microSD card slots, and a 3.5mm audio port. Heck, it even has Gigabit Ethernet (1Gbps) because you can’t always count on the wifi around here.
Dual 4K For Windows
There’s work to be done, and that laptop screen isn’t the place to do it. A USB C hub HDMI port is fairly common, but two? Featuring dual HDMI ports, this handy hub lets you stretch out across two ultra-high-definition screens with resolutions up to 4K 60Hz on Windows and Chrome computers.
On Mac computers, extend to one 4K 60Hz display with this USB C Hub Multiport Adapter. A screen connected to the second HDMI port will mirror the first HDMI port.
Host computer must support DP 1.4 and Multi-Stream Transport (MST) to achieve dual 4K 60Hz.
100W Pass-Through Charging
A USB hub powered by your laptop, or your laptop’s USB-C power adapter.
Supports USB-C Power Delivery (PD) input up to 100W, with 8-15W intelligently reserved for the hub and your peripherals.
Keep It on Your Desk or Take It to Go
Key Features
Plug and Play: No driver installation is needed for operation
Portable Design: Compact and lightweight design, suitable for hybrid work environments
Integrated Cable: Includes a non-removable USB-C host connection cable
Specifications
Host Interface
USB 3.2 Gen 1 Type-C
Total Ports
11
Video Interfaces
2 x HDMI 2.0 ports
Max Resolution (Windows/ChromeOS)
Dual 4K @ 60Hz (3840 x 2160), requires host DisplayPort 1.4 or Thunderbolt 4
Max Resolution (macOS)
One extended 4K @ 60Hz display or two mirrored displays
USB Data Ports
3 x USB 3.0 Type-A ports (5 Gbps)
1 x USB-C data port (5 Gbps)
Networking
1 x Gigabit Ethernet (RJ-45) port
Card Reader
SD card and MicroSD card slots (UHS-I/II support)
Audio
1 x 3.5mm audio input/output jack
Power Delivery
Up to 100W USB-C pass-through charging support (up to 92W available for host laptop)