Gigabyte BRIX (GB-BRI7H-1355) Barebone Kit, Intel Core i7-1355U 5.0GHz 10 Core CPU, 2 x DDR4 SO-DIMM Slots, 1 x M.2 2280 Slot, 1x 2.5″ SATA Slot, Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.2
OUT OF STOCK
SKU: GB-BRI7H-1355 Category: Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Brand:
Description
Upgrade to the future
Minimalism meets power
GIGABYTE BRIX With Intel Core Processors – Uncompromised Performance
Increasing performance gets more done
4 X 4K Outputs
DDR4 3200MHz Support
GIGABYTE BRIX provides a 128-bit memory controller that supports DDR4 at 3200 MHz. DDR4 is a type of synchronous dynamic random-access memory with a double data rate and a high bandwidth interface. DDR4’s primary advantages over its predecessor, DDR3, include higher module density and lower voltage requirements, coupled with increased data rate transfer speeds.
VESA Support
Dimension
124 x 120 x 49.7 mm
CPU
13th Gen Intel Core i7-1355U Processor
10 Cores (2P+8E), 12 Threads, 12MB Cache
Frequency up to 5.0GHz(P Core Turbo), 15W
Memory
2 x SO-DIMM DDR4 slot
3200MHz
Max. 64GB
LAN
2.5 GbE LAN (Intel i226V)
Wifi Card
Intel AX203
Wi-Fi 6 ; 802.11ax ; 2.4 & 5 GHz ; Bluetooth 5.2
Graphics
Intel Iris Xe Graphics, 96EU, 1.3GHz
Audio
Realtek ALC269 HD audio
Video
2 x HDMI 2.1 with HDCP 2.2, Max Resolution 3840×2160@60Hz
2 x Type-C, supports DP1.4a, Max Resolution 3840×2160@60Hz
Storage
1 x M.2 2280 slot for SSD (PCI-e Gen4 x4 / SATA3)
1 x 2.5 slot for HDD/SSD (9.0mm thick; SATA3)
Front I/O
1 x Headphone / Microphone
2 x USB3.2 Gen2 Type-A
2 x USB2.0 Type-A
1 x Power Button
Rear I/O
1 x 2.5 GbE RJ45
2 x HDMI 2.1
2 x USB3.2 Gen2 Type-C with DP alt Mode
1 x Kensington Lock Slot
1 x DC-In
Power Supply
Input: AC 100-240V
Output: DC 19.5V / 6.92A, 135W
VESA
VESA support
Supports 75 x 75 and 100 x 100 mm
*VESA Bracket to be purchased seperately.
Support OS
Win11 64 bit
Win10 64 bit
Environment
System Environment Operating Temperature: 0°C to +35°C
System Storage Temperature: -20°C to +60°C