ASRock SL-1200GW 1200W ATX Power Supply Unit, 80 PLUS GOLD Certified, 135mm Striped Axial FDB Fan, High Efficiency PSU
OUT OF STOCK
Description
ASRock Steel Legend SL-1200G Power Supply Unit – White
Features
80 PLUS GOLD Certified
Cybenetics PLATINUM and LAMBDA A Certified
ATX3.1 & PCIe5.1 Ready
Fully Modular Cable Design
Native 12V-2×6 Connector Dual Color Design
100% Highly Reliable Japanese Capacitors
135mm Striped Axial FDB Fan
iCool Intelligent Fan Control Mode
Built-in 5V BOOST function
Remarkable 10-Year Warranty
Native PCIe 12V-2×6 Cable Dual Color Design
80 PLUS & CYBENETICS CERTIFIED
The Steel Legend series power supply unit offers options of 1200W, 1000W, 850W, 750W, and 650W, available in “Steel Black” and “Steel White” ideal for mainstream systems. Certified for 80 PLUS Gold efficiency and Cybenetics Platinum rating, along with LAMBDA A+/A acoustic certification, it ensures outstanding energy performance.
CYBENETICS LAMBDA A
The Steel Legend series power supply earning the prestigious Cybenetics Lambda A certification.
135mm Fluid Dynamic Bearing Fan
Japanese Capacitors
105 C Japanese-made Capacitor and Solid Capacitor, makes prolonged life span possible.
Safety First with ASRock
Full suite of protections to keep all components safe during normal to extreme power levels.
Specifications
80 Plus Efficiency
GOLD
Cybenetics (ETA/LAMBDA)
PLATINUM / A
ATX 12V Version
ATX 3.1
AC Input
100-240V~, 50-60Hz, 15-7.5A
Continuous 12V output
100 A
Warranty (Years)
10
Dimensions(L x W x H)
150mm x 150mm x 86mm
Fan
135mm Striped Axial FDB Fan
iCOOL MODE
Yes (Switch)
Protections
OCP, SCP, OVP, UVP, OTP, OPP
Capacitors
All Japanese
5V BOOST
Yes (Built-in)
PCIe 5.1 Cable TempGuard
No
Total Power Excursion
200%
MTBF (Hours)@25°C
Cable Type
Flat
Motherboard cable (24pin)
1
EPS 12V CPU connectors (4+4pin)
1
EPS 12V CPU connectors (8pin)
PCIe5.1 connectors(12+4pin) Dual Color
2
PCIe connectors (6+2pin)
2
PCIe connectors (8pin)